Istnieją różnorodne metody śledztwa, którymi na ogół absorbują się organy w postaci służb policyjnych, lub także filie specjalnie naznaczone do tego celu.

Jednakże istnieje też postać, jaka w rozporządzeniach prawa prowadzi prywatne dochodzenie.

Mowa tu o detektywie, który absorbuje się nie tylko kwestiami kryminalnymi. Usługi detektywistyczne oraz detektyw Wrocław to także wszelkiego rodzaju poszukiwania, badania oraz obserwacje.

Jeśli jakaś figura zaginie, jesteśmy w stanie zwrócić się z tym faktem na policję, niemniej jednak mamy również możliwość wynajęcia detektywa, jaki zajmie się tą sprawą. Ewidentnie osoba taka świadczy swe usługi odpłatnie oraz zazwyczaj wynajmowana jest, albo na określony termin, który wolno przedłużyć, lub ewentualnie też aż do wyjaśnienia sprawy. Detektyw może prowadzić kwestię kryminalną, dotyczącą każdego przestępstwa, włącznie z zabójstwem. W większości wypadków jest to pracownik agencji detektywistycznej oraz aby mógł pracować ma obowiązek posiadać licencję na prowadzenie usług.

Osoba taka nie okazjonalnie współdziała z organami ścigania.

Może również być człowiekiem pracującym na własną rękę oraz wtenczas mówimy o detektywie prywatnym.

Bywa tak, że śledczemu podlegają miarodajne osoby, jakie wspomagają go w śledztwie.

W Polsce jest to figura nie powiązana z policją, jednakowoż na przykład w Stanach Zjednoczonych ma prawo on być funkcjonariuszem służb policyjnych, lub ewentualnie pracownikiem agencji wywiadowczej.

Nie ma wyznaczonego taryfikatora oraz każda sprawa oceniana jest indywidualnie, w zależności od tego, czego traktuje.

Co ciekawe detektywa może wynająć osoba, która chce skorzystać z jego usług, albowiem na przykład podejrzewa własnego partnera o zdradę.

W wielu przypadkach detektyw potrzebuje od klienta poświadczenia, że działa na jego dobre życzenie oraz wielokrotnie łączy się to z ingerencją w sprawy prywatne zleceniodawcy..