Odpowiedni instrument narzędziem wirtuoza

Wszyscy, którzy mieli styczność z graniem i tworzeniem muzyki, wiedzą, że podstawą jest dobrze dopasowany instrument. Gitary akustyczne i elektroakustyczne są nieodłącznym elementem większości bandów. Głównie wykorzystywane do roli gitary prowadzącej, jednak doskonale wiemy, że indywidualnie soliści, u których muzyka gra wielką rolę w życiu, również potrafią działać cuda przy pomocy wiosła.

Rola gitary w graniu w większym składzie

Gitary akustyczne i elektroakustyczne stanowią filar w większości zespołów. Rytmika jest podstawowym elementem każdego grania niezależnie od stylu czy gatunku. Nadaje harmonię, dzięki czemu wokaliście łatwiej utrzymać linię melodyczną, a w zestawieniu z resztą instrumentów tworzą cudownie płynącą całość. 

Akustyczne brzmienie koi serce. Mimo surowego metalicznego dźwięku, w odbiorze możemy usłyszeć ogromną głębię. Coraz częściej odgrywane są też koncerty zwane unplugged. Co w wolnym tłumaczeniu oznacza show bez użycia prądu. W tym przypadku gitara akustyczna ma bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że gra wtedy pierwsze skrzypce.

Jeden instrument wiele możliwości

Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że gitary akustyczne i elektroakustyczne łączą w sobie odsłonę klasyczną i elektryczną. Mają długie i wąskie szyjki, dzięki czemu dwunasty próg umiejscowiony jest w wygodnym miejscu. Palcom łatwiej jest dotrzeć do wyższych tonów. Można się na nich poruszać swobodniej, dzięki wcięciu w pudle rezonansowym. Pudło pozwala na głośniejsze granie nawet bez wzmacniacza. 

Czasami jednak ta głośność nie jest wystarczająca, a szczególnie wtedy czeka nas występ na większej scenie. Na ratunek przychodzi nam gitara elektroakustyczna. To technologia, która pozwala na podłączenie naszego wiosła do dodatkowego źródła mocy.

Piece lampowe, tranzystorowe czy hybrydowe. Wybierając nagłośnienie do naszej gitary elektroakustycznej, powinniśmy się zastanowić nad tym, do czego ma nam służyć. Dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb. Musimy pamiętać jednak, że gitara z pudłem w połączeniu ze wzmacniaczem jest bardzo podatna na sprzężenia, dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie sprzętu.

Jaką muzykę grać?

Nie wiemy jaką muzykę grać? W tym przypadku nie ma ograniczeń. Choć gitary akustyczne i elektroakustyczne nie sprawdzą się zbyt dobrze w ciężkich brzmieniach metalowych. Nikt nie zabroni nam jednak fruwania po power chordach. Tego typu gitary odpowiednie są na pewno do grania rockowego czy bluesowego. Świetnie sprawdzi się też przy reggae czy popie. 

Przy grze solowej bardzo efektowną odmianą jest tak zwany fingerstyle. Próbując sił w tej odsłonie, musimy sprawdzić takich artystów jak Tommy Emmanuel czy Igor Persynakov. 

Pamiętajmy, że nikt nie wymaga od nas bycia zawodowymi muzykami. Ten, jak i każdy rodzaj artyzmu dostępny jest dla wszystkich, i wszyscy możemy się w nim odnaleźć w ten czy inny sposób. Jeżeli muzyka gra nam w duszy, wcale nie musimy celować w koncerty na Wembley. Bawmy się graniem na chałturach i ogniskach. Bo chodzi tu przede wszystkim o to, aby wyrażać siebie.